Zadzwoń do nas! Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania - tel. (52) 345 33 03

Moduły w pakiecie IKTP – opis

//Moduły w pakiecie IKTP – opis

Moduły w pakiecie IKTP – opis

2019-03-09T17:50:08+01:009 marca 2019|
Przedstawiona wersja oprogramowania IKTP (Interaktywny Kurs Treningu Pamięci) zawiera 7 modułów z ćwiczeniami oznaczonymi odpowiednimi ikonkami oraz  1 modułu Wyjściesłużącego zakończeniu gry i opuszczeniu programu, oznaczonego ikonką otwartych drzwi. Skrócone opisy poszczególnych modułów znajdują się przy odpowiadających im ikonkach. Wejście do odpowiedniego modułu odbywa się poprzez najechanie na ikonkę myszką (moduł zostaje podświetlony) i zatwierdzenie wyboru poprzez kliknięcie.


Moduł Losowanie pozwala na ćwiczenie zapamiętywania serii cyfr i liczb. Zarówno arabskich, jak i rzymskich. jedno, dwu lub trzycyfrowych. Możemy zapamiętywać serie wyświetlając je pojedynczo, podwójnie, a nawet potrójnie. Zależności wynikające z ilości zapamiętanych liczb, czasu jaki na to potrzebowaliśmy, ilości popełnionych błędów wpływają na relatywny wynik. Więcej w opisie modułu wraz z print screenami programu.


Moduł Pary to inny rodzaj znanej wszystkim planszowej gry MEMORY. Zadaniem użytkownika jest wskazanie na planszy dwóch identycznych obiektów. Mogą to być zdjęcia przedstawiające różne miejsca, postaci, sytuacje, mogą to być także kolory. Zabawa może rozgrywać się na planszy 4×4, 6×6, a nawet 8×8 pól. O wyniku decyduje wybrany rodzaj planszy (stopień trudności), czas w jakim wykonamy ćwiczenie oraz ilość popełnionych błędów, czyli nietrafnych wskazań.


Moduł Refleks mierzy czas reakcji uczestnika zabawy. Dzięki niemu można wyćwiczyć i poprawić koordynację wzrokowo – ruchową i tym samy refleks. Ćwiczenie polega na reagowaniu na pojawiające się obrazki odpowiednimi klawiszami, które wcześniej są losowo im przypisane. W ćwiczeniu używamy minimum dwóch, a  maksimum sześciu klawiszy. Na wynik wpływa ilość wylosowanych elementów, czas w którym zostaną wyświetlone, nasz czas reakcji (nieraz decydują ułamki sekundy) oraz tzw. reakcje fałszywe – czyli kliknięcie na inny niż przypisany wcześniej klawisz.

 Moduł Slajdy składa się z dwóch niezależnych ćwiczeń. Slajdów spostrzeżeniowych, gdzie w określonym czasie musimy dostrzec i wyłapać maksymalnie dużo szczegółów charakterystycznych dla slajdu oraz slajdów porównawczych. W przypadku drugiego rodzaju slajdów musimy umieć w wyobraźni i pamięci dostrzec różnice pomiędzy dwoma bardzo podobnymi slajdami. Wynik obliczany jest na podstawie ilości poprawnych odpowiedzi, które w wersji łatwiejszej polegają na odpowiedzi konkretnej (TAK, NIE), a w wersji trudniejszej na wyborze odpowiedzi właściwej znajdującej się wśród kilku podobnych.


Moduł Teksty służy rozwijaniu pamięci słuchowej. Dokonujemy wyboru spośród kilkunastu tekstów uważnie słuchając lektora. Teksty celowo naszpikowane zostały trudnymi nazwami, dużą ilością liczb itp. Aby się ich przyjemniej słuchało zawierają troszkę humoru – nieraz czarnego. Użytkownik wybierając wersję łatwą, średnią czy trudną decyduje o rodzaju pytań jakie będą mu zadawane po wysłuchaniu tekstu. Albo odpowiedzi będą polegały na potwierdzeniu bądź zaprzeczeniu, albo będą stanowiły wybór z kliku lub kilkunastu odpowiedzi podobnych.


Moduł Test PK. Literki PK oznaczają Pamięć Krótkoterminową. W zaprezentowanym module możemy sprawdzić na ile mamy pojemny ten rodzaj pamięci. Ćwiczenie polega na zapamiętaniu rozszerzającego się ciągu liczb, liter lub pomieszanych znaków graficznych w dość krótkim czasie. Możemy wybrać pomiędzy poziomem łatwym (za każdym razem dochodzi nowy znak, a poprzednie są powtarzane), a poziomem trudnym, gdzie rozszerzające się ciągi za każdym razem są wylosowywane od początku.


Moduł Liczydło to program w którym łączy się refleks, koncentracja uwagi i matematyka. W dość krótkim czasie musimy umieć zliczyć szybko pojawiające się elementy pamiętając ,by sumować każdy obrazek oddzielnie. Ćwiczenie, które wydaje się łatwe przy liczeniu tylko jednego elementu staje się dużo trudniejsze przy liczeniu dwóch, bardzo trudne przy próbie liczenia trzech, a wręcz niewykonalne przy liczeniu czterech lub pięciu rodzajów obrazków na raz. Jednak wiemy, że TRENING CZYNI MISTRZA i polecamy ten moduł do przełamywania własnych barier.

 

Moduł Wyjście służący do bezpiecznego opuszczenia programu.